Ubezwłasnowolnienie częściowe i całkowite
W naszej kancelarii udzielamy wsparcia prawnego osobom, których dotyczy procedura, jaką jest ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe. Zajmujemy się kwestiami formalnymi, informujemy o konsekwencjach powziętych działań i o ich wpływie na osobę ubezwłasnowolnioną oraz tę, która zdecyduje się sprawować nad nią opiekę. Do każdej tego typu sprawy podchodzimy z należytą rozwagą i empatią. Mamy na względzie to, że często wiąże się ona z troską o bliskich, a także o ich bezpieczeństwo prawne.
Zdolność do czynności prawnych w kontekście ubezwłasnowolnienia częściowego i całkowitego — analiza polskiego systemu prawnego
W Polsce osoba, która ukończy 18. rok życia, ma pełną zdolność do czynności prawnych. W związku z tym może we własnym imieniu przyjmować i składać oświadczenia mające na celu powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego. Zdolność do czynności prawnych pozwala zatem kreować własną sytuację prawną. Zapewnia wolność i swobodę w kontekście samostanowienia o sobie, zawierania umów, bycia uczestnikiem różnego typu transakcji.
Jednak zdarzają się sytuacje, w których mogą one negatywnie wpływać na stan danej osoby – np. w związku z jej zdrowiem psychicznym, niepełnosprawnością. W związku z tym polski system prawny przewiduje takie instytucje jak ubezwłasnowolnienie częściowe i całkowite. Ograniczają one zdolność do czynności prawnych, czyli do przyjmowania i składania oświadczeń woli wpływających na kształtowanie sytuacji prawnej.
Ubezwłasnowolnienie częściowe
Ubezwłasnowolnienie częściowe jest instytucją pośrednią między ubezwłasnowolnieniem całkowitym a częściową zdolnością do czynności prawnych. Orzeka się je w celu zapewnienia danej osobie wsparcia przy prowadzeniu jej spraw. Ograniczenie dotyczy podejmowania czynności prawnych, ale jednocześnie pozostawia pełną swobodę w pozostałych dziedzinach życia.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe mogą złożyć:
- małżonek;
- krewny w linii prostej, czyli siostra lub brat;
- przedstawiciel ustawowy.
Z art. 16 kodeksu cywilnego wynika, że ubezwłasnowolnienie częściowe można zastosować wobec osoby, która jest pełnoletnia. Jest to możliwe, gdy jednocześnie jej stan (choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy, inny rodzaj zaburzeń) nie uzasadnia całkowitego ubezwłasnowolnienia, a wskazuje na konieczność pomocy w prowadzeniu jej spraw.
Ubezwłasnowolnienie całkowite
Ubezwłasnowolnienie całkowite to pozbawienie konkretnej osoby zdolności do czynności prawnych. W wyniku procedury osoba ubezwłasnowolniona nie może m.in. zawierać umów, a jeśli to zrobi, zyskają one status nieważnych.
Przesłankami do całkowitego ubezwłasnowolnienia są:
- ukończenie 13. roku życia;
- choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy i inny rodzaj zaburzeń uniemożliwiający kierowanie swym postępowaniem.
Dla osoby ubezwłasnowolnionej ustanawia się opiekę. Sąd odstępuje od tego rodzaju czynności, jeśli pozostaje ona pod władzą rodzicielską. Wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite może złożyć małżonek, krewny w linii prostej i rodzeństwo oraz przedstawiciel ustawowy.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite
Wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite składa się do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ma być pozbawiona zdolności do czynności prawnych. Warto, składając dokument, skonsultować z adwokatem jego treść. Przede wszystkim pełnomocnik pomoże sprawdzić, czy znajdują się w nim wszystkie wymagane elementy — załączniki i informacje. Kompletność w tym zakresie ma wpływ na tempo realizacji procedury. Pozwala uniknąć jej przedłużenia się np. ze względu na konieczność uzupełnienia brakujących treści.
Należy przy tym pamiętać, że procedura ubezwłasnowolnienia zawsze ma na celu ochronę osoby, która nie jest zdolna do tego, aby samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Im szybciej się ją zapewni, tym wcześniej uzyska ona należny zakres ochrony.
Ubezwłasnowolnienie a pomoc adwokata
Pomoc adwokata w związku z procedurą ubezwłasnowolnienia rozpoczyna się od porady w kwestii całego przedsięwzięcia. Prawnik, którego obowiązuje tajemnica zawodowa, zapoznaje się ze szczegółami konkretnej sytuacji. Doradza w kwestii tego, kiedy i jakie procedury warto podjąć, a także informuje klientów, jak wygląda proces ubezwłasnowolnienia.
Z naszego doświadczenia wynika, że każdy wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite czy częściowe to odrębna historia — zdarzenia pełne obaw, troski i chęci objęcia bliskiej osoby ochroną. Do każdej sprawy podchodzimy z należytą empatią i zrozumieniem. Wyjaśniamy, jakie możliwości daje system prawny, jakie konsekwencje z nich wynikają i jakie działania należy podjąć krok po kroku, aby zadbać o dobro danej osoby.
W naszej kancelarii klienci mogą uzyskać wymagane wsparcie. Pomożemy im zrozumieć sytuację prawną, w której się znajdują lub którą chcą zainicjować i wyjaśnimy, jak jej realizacja wpłynie na ich życie. Odpowiemy przy tym na pojawiające się pytania oraz damy tyle czasu, ile trzeba na przemyślenie wszystkich kwestii związanych z daną sytuacją.ania i wątpliwości, aby ułatwić klientom przebieg całej procedury.