Adwokat od spraw mieszkaniowych — Poznań

Spory mieszkaniowe to coraz częstszy problem, który dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Niekiedy wynika z nieuregulowanej sytuacji majątkowej, a w innych wypadkach jest konsekwencją błędów formalnych czy niezrozumienia istoty zawieranych czynności prawnych. Niezależnie od źródła nieprawidłowości adwokat od spraw mieszkaniowych może pomóc w wyjaśnieniu poszczególnych zagadnień, a także w podjęciu czynności zmierzających do uregulowania stanu prawnego nieruchomości. 

Czym zajmuje się prawnik od prawa mieszkaniowego? 

W rozwiązywaniu wspomnianych problemów kluczowe znaczenie ma prawo mieszkaniowe. Prawnik, zajmujący się jego interpretacją, zapewnia m.in.: 

  • weryfikację dokumentów dotyczących nieruchomości;
  • znalezienie źródła problemu bądź jego możliwego podłoża; 
  • analizę konkretnego zagadnienia wraz z odniesieniem sytuacji do obowiązujących norm prawnych i orzeczeń sądowych związanych z ich stosowaniem;
  • zaproponowanie podjęcia konkretnych kroków w związku z zaistniałą sytuacją. 

W ramach doradztwa adwokat z Poznania przedstawi możliwe rozwiązania konkretnego kazusu, a także wskaże konsekwencje wynikające z podjęcia określonych kroków prawnych. Podpowie również, jak zachowywać się wobec pozostałych uczestników sporu, aby nie doszło do eskalacji konfliktu z punktu widzenia prawnego. Prawo mieszkaniowe, inaczej prawo nieruchomości, obejmuje regulacje z różnych dziedzin prawa: prawa cywilnego, administracyjnego oraz podatkowego. Normy prawne regulują zagadnienia związana z rozporządzaniem nieruchomością, czyli m.in. jej kupnem, sprzedażą, darowizną czy wynajmem. 

Spory mieszkaniowe — jakie rozwiązania prawne można zastosować? 

Spory mieszkaniowe rozwiązuje się na różne sposoby w zależności od tego, czego dotyczy konkretny problem, jakie jest jego podłoże i jakiego efektu toczącego się postępowania oczekuje klient. W ramach naszej działalności doradczej zajmujemy się m.in.:

  • prowadzeniem negocjacji zmierzających do załagodzenia sporu i rozwiązania konfliktu; 
  • zaskarżaniem uchwał wspólnot mieszkaniowych;
  • przygotowaniem projektów uchwał;
  • nadzorowaniem postępowań dotyczących eksmisji; 
  • udziałem w postępowaniach dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności;
  • przygotowaniem treści umów najmu, najmu okazjonalnego, najmu instytucjonalnego;
  • sporządzaniem pism procesowych i przedprocesowych;
  • opracowaniem opinii prawnych;
  • reprezentacją interesów stron w postępowaniach sądowych. 

Reprezentujemy interesy najemców, dzierżawców oraz właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości. Wyjaśniamy zagadnienia dotyczące prawa mieszkaniowego, a także informujemy o uprawnieniach i obowiązkach wynikających z treści konkretnych zapisów. 

Kiedy warto udać się do prawnika od spraw mieszkaniowych? 

Prawnik od spraw mieszkaniowych może okazać się pomocny podczas sporów z najemcami. Jeśli ci zalegają z czynszem, korzystają z lokalu w sposób niewłaściwy z jego przeznaczeniem lub niezgodny z zapisami zawartymi w umowie najmu, adwokat może pomóc w egzekwowaniu środków finansowych. 

Prawnik może także wystosować w imieniu klientów wezwanie do zaprzestania działań niezgodnych z przyjętymi ustaleniami. Pomoc prawna może być przydatna również w związku z tym, że właściciel mieszkania nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Doradztwo prawne będzie także przydatne w związku z nielegalnym korzystaniem z lokalu po zakończeniu umowy najmu i w innych sytuacjach spornych, które wynikają z sytuacji mieszkaniowej lokatorów, właścicieli mieszkań, współwłaścicieli czy dzierżawców nieruchomości.

Prawnik od spraw mieszkaniowych – wsparcie dla wspólnot i spółdzielni

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe często napotykają problemy wymagające znajomości prawa mieszkaniowego i cywilnego. Wsparcie prawnika od spraw mieszkaniowych może okazać się w ich przypadku pomocne w codziennym zarządzaniu nieruchomościami, a także w sytuacjach kryzysowych. 

Doradztwo w tworzeniu uchwał, weryfikacja ich zgodności z prawem oraz przygotowanie projektów to działania, które warto skonsultować z adwokatem od spraw mieszkaniowych. Możemy również przygotować lub przeanalizować: 

  • umowy najmu bądź dzierżawy, 
  • akty własności nieruchomości lub odpisy z księgi wieczystej – przy sporach dotyczących własności,
  • uchwały wspólnoty – jeśli kwestionowane są ich zapisy,
  • pisma procesowe i przedprocesowe – pozwy, wezwania do zapłaty czy odpowiedzi na roszczenia,
  • korespondencję z mieszkańcami lub zarządem.

Pomoc specjalisty może się przydać m.in. w konfliktach z lokatorami czy członkami wspólnoty (w czasie mediacji i postępowania przed sądem). 

Mediacje czy postępowanie sądowe – co wybrać przy sporach mieszkaniowych?

Spory mieszkaniowe można rozwiązać na dwa sposoby: polubownie (np. przez mediacje) lub przez postępowanie sądowe. Mediacje są szybsze i mniej kosztowne, a adwokat od spraw mieszkaniowych może pełnić w nich rolę doradcy, dbając o interesy reprezentowanej strony. Postępowanie sądowe jest konieczne, gdy mediacje zawodzą lub druga strona nie współpracuje. Prawnik od spraw mieszkaniowych reprezentuje klienta, przygotowuje pisma procesowe i prowadzi sprawę przed sądem. Decyzję o wyborze odpowiedniej ścieżki warto podjąć po konsultacji ze specjalistą, biorąc pod uwagę specyfikę konkretnej sprawy. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika od spraw mieszkaniowych?

Wsparcie prawnika w Poznaniu jest przydatne w skomplikowanych sprawach związanych z nieruchomościami. Złożoność przepisów prawa cywilnego i mieszkaniowego sprawia, że samodzielne działania niosą ryzyko błędów formalnych. Mogą one utrudnić rozwiązanie problemu lub znacznie wydłużyć cały proces. Profesjonalna analiza dokumentów, wskazanie potencjalnych kierunków działania oraz przygotowanie pism procesowych i strategii to podstawowe usługi, które oferuje adwokat. W całym tym procesie ważne jest zadbanie o ochronę interesów prawnych reprezentowanej strony.