Poświadczenie dziedziczenia – adwokat Poznań

Procedurą umożliwiającą nabycie spadku uprawnionej do tego osobie, jest poświadczenie dziedziczenia. Może ono zostać zrealizowane w formie postępowania przed notariuszem lub procedury sądowej. Pomoc prawna, której udzielamy w przypadku każdej z nich, polega przede wszystkim na poinformowaniu klientów o przebiegu ich spraw, skutkach prawnych oraz możliwościach spadkobierców wynikających z każdej z nich. 

Czym jest poświadczenie dziedziczenia? 

Poświadczenie dziedziczenia stanowi potwierdzenie prawa do spadku dla konkretnego spadkobiercy. Dokument wydany przez notariusza umożliwia przyznanie konkretnych części z masy spadkowej danej osobie bez konieczności przeprowadzania długiego i skomplikowanego, a także kosztownego postępowania sądowego. 

Nie zawsze można to zrealizować w ten sposób. Aby postępowanie u notariusza się udało, trzeba spełnić kilka kluczowych warunków. Najważniejszym z nich jest to, aby między spadkobiercami panowała zgoda co do podziału masy spadkowej. Ważne jest też to, aby w kancelarii znaleźli się wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Sam spadek musi być z kolei otwarty przed 1 lipca 1984 roku. 

Jeśli któryś z warunków nie zostanie spełniony, konieczne będzie przeprowadzenie procedury przed sądem. Ta z kolei ma często przewlekły charakter. Trwa latami, a do tego generuje koszty związane z samym procesem i obsługą prawną. 

Oba postępowania – u notariusza i przed sądem – różnią się od siebie w kontekście przebiegu, ale zasadniczo pozwalają osiągnąć ten sam cel.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Notarialne poświadczenie dziedziczenia może być wydane jedynie przez notariusza. Możesz wybrać dowolnego prawnika z kraju. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania spadkodawcy czy spadkobiercy, a także położenie rzeczy wchodzące w skład majątku, którego dotyczy podział.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie jest możliwe przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożą wcześniej oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Istnieje także szereg przesłanek uprawniających notariusza do odmowy poświadczenia, w tym m.in. wejście w skład spadku praw rzeczowych i nieruchomości znajdujących się poza granicą Polski.

Poświadczenie dziedziczenia i co dalej?

Poświadczenie dziedziczenia i co dalej: co zrobić po otrzymaniu od notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia? Spadkobiercy powinni zgłosić w Urzędzie Skarbowym fakt nabycia spadku. Dzięki temu będzie możliwe zwolnienie z konieczności zapłacenia podatku od spadków i darowizn lub wręcz przeciwnie – wniesienie właściwej opłaty w przewidzianym do tego terminie. Jeśli przedmiotem spadku jest nieruchomość, powinni złożyć również wniosek o stosowny wpis w księdze wieczystej.

Poświadczenie dziedziczenia w sądzie

Poświadczenie dziedziczenia w sądzie to w rzeczywistości procedura stwierdzenia nabycia spadku w drodze postępowania sądowego. Wiąże się ona z koniecznością poniesienia kosztów procesowych, a także narażeniem się stron postępowania na jego wydłużenie — w polskim systemie prawnym powszechna jest bowiem przewlekłość postępowań. Tego typu sprawy mogą trwać latami. Co do zasady wszczyna się je, gdy między spadkobiercami dochodzi do konfliktu w zakresie podziału majątku. W efekcie końcowe postanowienie można otrzymać dopiero po wielu latach od zainicjowania procedury. 

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą skierować do sądu:

  • spadkobiercy;
  • następcy prawni spadkobierców;
  • wierzyciele spadkodawcy;
  • wierzyciele spadkobierców.

Odpowiednią instytucją w sprawie jest sąd rejonowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Po rozpoznaniu sprawy wydaje on postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Poświadczenie dziedziczenia w sądzie i notarialne – pomoc prawna 

Udzielamy porad prawnych zarówno w zakresie poświadczenia dziedziczenia w sądzie, jak i u notariusza. W każdym przypadku informujemy klientów o tym, jak przebiega procedura. W trakcie konsultacji mówimy o warunkach, jakie trzeba spełnić, a także o prawach i obowiązkach spadkobierców ustawowych i testamentowych. W razie potrzeby rozmawiamy też o kwestii związanej z tym, jak wygląda samo dziedziczenie na podstawie testamentu i treści ustawy. 

Pomagamy również skompletować dokumenty przydatne w całym procesie, a także zainicjować procedurę związaną ze stwierdzeniem nabycia spadku w drodze postępowania przed sądem. Reprezentujemy również interesy klientów już w samym procesie. Pomagamy też w negocjacjach dotyczących np. tego, jak zostaną podzielone dobra wchodzące w skład masy spadkowej. Na każdym etapie pracy odpowiadamy na pojawiające się pytania, doradzamy, informujemy o konsekwencjach wynikających z konkretnych kroków i dbamy o ochronę interesów prawnych naszych mocodawców.